Všetko pre chovateľov škrečkov


Klietka

Škrečky potrebujú behať, šplhať a zabávať sa. Menšia dvojposchodová klietka je rovnako dobrá ako väčšia jednopodlažná klietka. Niektoré klietky obsahujú koleso, pokiaľ nie, je vhodné dokúpiť si ho.

Škrečky sú majstri útekov. Prehryzú sa cez mäkké drevo a prekĺznu aj cez úzku štrbinu.

Klietky treba umiestniť do rohu kde budú chránené pred prievanom

Budete tiež potrebovať domček kde si urobí hniezdo. Najlepší domček je taký, ktorý má odnímateľný vrchnák- môžete kontrolovať či škrečok v domčeku neukrýva plesnivú potravu.

Príprava klietky
Po kúpe klietky ju dobre umyte horúcou vodou. Potom na suchu podlahu vysypeme hrubú vrstvu hoblín. Do klietky potom umiestnite domček, koliesko, vetvičku na obhrýzanie, misky, nasypte mu jedlo a do napájacej fľaše mu dajte čerstvú vodu.
Cesta z obchodu ho pravdepodobne vyľakala, preto ho nechajte v klietke samého, nech si zvykne na nový domov (preskúma celú klietku)

Kam uložiť klietku

Klietku nikdy nedávame k oknu, lebo by na škrečka pražilo slnko, k radiátoru alebo do prievanu.
Klietku umiestnime na miesto, kde sa nedostane mačka. Aj keď sa nedostane do klietky, mohla by škrečka vystrašiť tak, že prestrčí labku cez mrežu.
 

 

 

 
 

 

 
 
   
 
   

 Drôtená klietka

Najúčelnejšie  a najpoužívanejšie sú drôtené klietky so zásuvkou z umelej hmoty. Napriek tomu sú mnohé predávané klietky veľmi malé alebo majú veľké rozostupy medzi mrežami.  Niektoré majú na uľahčenie čistenia na dne drôtený rošt, na ktorom  však škrečok - púštne zvieratko s krátkymi nohami - nenachádza oporu a nerád sa po ňom pohybuje.  

 

 
 

 

 

 Sklenená

 nádoba

Pre drobné škrečky džungarské a Roborovského sú sklenené nádoby vhodnejšie než drôtené klietky. Menšie škrečky  skoro vôbec nešplhajú a mreže by aj tak nevyužili. Pre ne použite sklenené nádoby alebo netesniace akvária či terária s posuvnou prednou stenou a vetraním. Výška akvárií, otvorených len zhora, nesmie byť väčšia ako šírka. Vo veľmi vysokých a úzkych akváriach sa zráža voda, v ktorej sa rozmnožujú baktérie, pretože v nich vzduch nemôže cirkulovať. Drevený rám s pletivom slúži ako kryt, ktorý však nie je u škrečkov / Roborovského, sivého a džungarského / nutný. Terária, určené pôvodne pre plazy, nesmú mať mreže na vetranie / z boku alebo z hora / a koľajničky, po ktorej sa posúvajú sklenené tabuľe z materiálov, ktoré môže škrečok rozhrýsť. V sklenných nádobách, samozrejme  môžete chovať aj škrečky zlaté a škrečky sivé. Akvária by mali mať väčšiu plochu dna, pretože škrečky tu nemajú možnosť na šplhanie.

 

 

 

 

 

 

 

Zväčšiť: Klietka pre škrečky

Obrázok