Všetko pre chovateľov škrečkov


Mláďatká-staranie sa o nich

  Je radosť vidieť, ako pod ochranou svojej matky vyrastajú mladé škrečky. Často je to i dôvod, prečo mnoho chovateľov tieto hlodavce chová. Skôr ako dáte spolu  pár škrečkov, mali by ste starostlivo uvážiť nasledovné:

-škrečky odchovávajte len v prípade, až máte pre všetky mláďatá dostatok miesta. Pri pravidelných vrhoch by ste mali dohodnúť s obchodníkom so zvieratami, aby Vaše škrečky odobral. 

-preto že nie všetky škrečky zlaté a sivé sú navzájom mierumilovné a ich spoločný život nie je na dlhší čas možný,budete potrebovať miesto na druhú klietku. Môže sa stať, že mláďatá nebudete mať kam umiestniť a budete potrebovať aj tretiu náhradnú klietku. 

  Škrečkiy džungarské a Roborovského bývajú oveľa znášanlivejšie. Samček môže do konca chovu zostať so samičkou.

Ani krotkú samičku by ste nemali počas gravidity a odchovu mláďat rušiť a obťažovať svojou prítomnosťou. Počas prvých dvoch týždňov klietku nečistite celoplošne. v tom čase môžu zapáchať aj škrečky, ktoré obvykle nezapáchajú. Buďte ohľaduplní a tolerantní. Malé druhy škrečkov sú síce rovnako citlivé na rušenie, ale zapáchajú menej.

 V období gravidity a dojčenia majú škrečky zvýšenú potrebu živočíšnych bielkovín. Podávajte im preto dostatok potravy bohatej na bielkoviny.

 

Na čo dať pozor pri párení

  Neznášanlivé škrečky dajte spolu len za účelom párenia. samičky, ktoré  nie sú v ruji, sú / spravidla / k svojim druhom agresívne a zaujímajú obrannú pozíciu. Hormonálne riadená pripravenosť na párenie - ruja samičiek- nastáva každý siedmy až desiaty deň v prípade, že už nie je gravidná. U mnohých samičiek škrečka zlatého môžete sledovať zmenu správania. Menej  sa bránia pri dotyku na zadnú časť tela vzpriamujú chvostík kolmo hore - ponúkajú sa smčekovi na párenie. 

Obdobie gravidity a pôrod

   Škrečky majú zo všetkých cicavcov, s výnimkou vačkovcov, najkratšie obdobie gravidity. Niekoľko dní pred pôrodom samičky začnú aktívne znášať do hniezda materiál a vystieľať si úkryt. Nastávajúcej matke poskytnite dostatok materiálu na hniezdo. Ak samčeka nezahnala,dajte  mu k dispozícii druhý úkryt. Pretože ani samičky mierumilovných druhov škrečkov už samčekov v blízkosti hniezda nestrpia. Vzhľadom na krátke obdobie gravidity sú mláďatá veľmi malé. Rodia sa bezproblémovo jedno za druhým a hneď po očistení začnú cicať. 

   Ak je mladá, neskúsená samička vyrušovaná, môže sa stať, že mláďatá zožerie. Takéto správanie vyvoláva u mnohých ľudí odpor napriek tomu, že má prirodzené príčiny. V prostredí, ktoré je pre potomstvo neisté, má zmysel využiť všetky živiny -- mláďatá - tak, že ich matka zožerie. 

Vývoj mláďat

  Čerstvo narodené škrečky sú holé, slepé a hluché - typické holíčatá. Materské mliečne bradavky sú pre mláďatá v prvých dňoch života najpríťažlivejšie body. Asi päť dní po pôrode možno spozorovať prvú srsť. V tomto čase už začínajú obhrýzať potravu, ktorú im matka prinesie. Niekoľko dní pred otvorením očí opúšťajú mladé škrečky hniezdo po prvý raz na krátky "prieskum ". Vo veku 11 - 14 dní / závisí to aj od veľkosti vrhu / začínajú očami rozpoznávať svet. Mláďatá, ktoré vyliezajú z hniezda, matka ešte starostlivo zanáša späť. Pri málopočetnom vrhu dojčí samička mláďatá asi tri týždne. Vo veku od 25. dňa sú už celkom nezávislé od matky. Vtedy ju treba od nich oddeliť, pretože niektoré samičky môžu byť agresívne voči svojim vlastným mláďatám. Moho malých druhov škrečkov prestane veľmi skoro akceptovať svoje potomstvo. Už dva  až tri týždne po skončení dojčenia sú škrečky pohlavne dospelé, preto ich treba rozdeliť podľa pohlavia. Predčasná gravidita môže negatívne ovplyvniť ich rast. Po 4 - 6 mesiacoch dorastú škrečky do " konečnej  veľkosti ". 

 

 Obrázok- toto sú 10-dňové mláďatá.